Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec"
Dnia 4 października 2018r. uczniowie kl. VIII b i VIII c wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Alei Zasłużonych na Powązkach. Przy grobach bohaterów lektury – Alka, Rudego i Zośki oraz Aleksandra Kamińskiego pani przewodnik opowiadała nam o bohaterstwie młodych ludzi, którzy wiedzieli, czym jest honor, niebezpieczeństwo, wojna, męczeńska śmierć za ojczyznę. Wokół rozciągały się mogiły powstańców warszawskich z charakterystycznymi brzozowymi krzyżami.
Następnie pojechaliśmy na Aleję Szucha do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie torturowano i okrutnie męczono Polaków, m.in. Rudego. Zobaczyliśmy tam cele zbiorowe, zwane potocznie "tramwajami", korytarze, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca. Największe wrażenie robią ściany, framugi okien czy podłogi - pokryte oryginalnymi napisami i tekstami wykonanymi przez katowanych tam ludzi. Byliśmy też w miejscach związanych z akcjami Małego Sabotażu: pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Alek usunął niemiecką tablicę, Gmach Zachęty, plac Piłsudskiego.
Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Więzienia na Pawiaku. Tam m.in. zobaczyliśmy pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec” oraz wysłuchaliśmy fragmentów listów więźniów pisanych do swych rodzin, które najbardziej zapadły nam w pamięci. Następnie poszliśmy zobaczyć Arsenał, gdzie miała miejsce najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów, odbicie Jana Bytnara wraz z 25 więźniami. Przed budynkiem znajduje się dziś kamień - pomnik upamiętniający to dramatyczne wydarzenie.
Nasza wycieczka była pełna przemyśleń i refleksji na temat historii.