Laboratoria przyszłości
Celem programu ,,Laboratoria Przyszłości" jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach inicjatywy szkoły mogą wnioskować o wsparcie finansowe na zakup wyposażenia, dzięki któremu ich uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Udział nie wymaga wkładu własnego, a każda ze szkół ma zagwarantowane środki. Więcej informacji o programie na www.gov.pl/laboratoria/o-programie.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zamierzeniem projektu było stworzenie nowoczesnych innowacyjnych szkół, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy było wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Nasza szkoła w roku szkolnym 2021/2022 również przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu „Laboratoria Przyszłości”
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 156 000 złotych m.in. na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Dzięki wsparciu finansowemu programu „ Laboratoria Przyszłości” zakupiliśmy m.in.
drukarkę 3D wraz z akcesoriami, filamenty, mikrokontroler, z czujnikami i akcesorami, lutownicę przenośną kamerę wraz z akcesorami, aparat fotograficzny z akcesorami, gimbal, mikroport z akcesorami,oświetlenie do realizacji nagrań, statyw z akcesorami, mikroforny kierunkowe z akcesorami, zestawy do programowania dla początkujących i zaawansowanych, tablety graficzne, zestaw interakrywny do pracowni biologicznej z mikroskopem.
Nowoczesny sprzęt nagłaśniający towarzyszy nam podczas najważniejszych uroczystości szkolnych. Dzięki niemu wszyscy dokładnie usłyszeliśmy miłe słowa i życzenia wypowiedziane przez Panią Dyrektor na Rozpoczęciu Roku Szkolnego oraz wicedyrektorów podczas Ślubowania.
W ramach programu pracownia biologiczna naszej szkoły została wzbogacona o nowoczesny, dotykowy zestaw interaktywny wykorzystywany na każdej lekcji biologii i przyrody. Nauczyciel i uczniowie mogą na niej pisać i rysować, wyświetlać filmy, obrazy graficzne, rysunki, prezentacje multimedialne, a także korzystać z zasobów Internetu w czasie rzeczywistym. Nasi uczniowie samodzielnie wykonują i prezentują podczas zajęć prezentacje multimedialne na wybrane tematy biologiczne, uczą się poprzez zabawę rozwiązując quizy jako element powtórzenia materiału z danego działu, a także zainspirowani pokazywanymi treściami wykonują samodzielnie modele komórek, modele DNA, a także koszulki z budową poszczególnych układów z anatomii człowieka. Dzięki takim pomocom dydaktycznym nauka nawet trudnych treści jest ciekawsza i bardziej efektywna.
W ramach rządowego programu Laboratoria przyszłości 2022 szkolna pracownia biologiczna wzbogaciła się o nowy mikroskop cyfrowy. Uczniowie mogą samodzielnie obserwować różnorodne preparaty mikroskopowe z zakresu zoologii, botaniki, anatomii, co bardzo uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne oraz pozwala lepiej zrozumieć i zapamiętać trudną budowę poszczególnych komórek i organizmów.
Zajęcia z tabletami są atrakcyjnym dodatkiem do codziennych zajęć. Uczniowie z klasy 2a z pełnym zaangażowaniem podchodzą do realizacji zadań. Rozwiązują problemy, poznają zjawiska, pogłębiają wiedzę oraz utrwalają poznane zagadnienia - ale przede wszystkim świetnie się bawią!
Podczas ostatnich zajęć informatyki w 2022 roku uczennice klasy 6a poznały nowe narzędzie do nauki programowania i podstaw robotyki – LEGO SPIKE Prime. Zestaw złożony jest ze znanych dzieciom jak i rodzicom klocków. Posiada on również silniki oraz czujniki odległości, koloru, położenia i dotyku. Wszystkie ww. elementy można podłączyć do huba, który następnie można zaprogramować za pomocą języka opartego na Scratch. Uczennice z 6a zbudowały z klocków robota, który miał za zadanie poruszać się do przodu za pomocą elementów innych niż koła. Powstały skoczek dzięki wysiłkom uczniów „ożył” na ławce sali informatycznej. W dalszym etapie uczennice poszukiwały najbardziej efektywnego sposobu poruszania się tworząc nowe odnóża skoczka.
Zadanie wykonały rewelacyjnie!