O szkole

Szkoła powstała w 1920 r. przy ochronce Towarzystwa Dobroczynności. Początkowo mieściła się w budynku przy ul. Smugowej 6.  W 1961 r. nadano szkole imię Henryka Sienkiewicza i ufundowano sztandar.  W 1964 r. przeniesiono szkołę do nowego budynku przy ul. Gandhiego 14.  Od 1975 r. siedziba szkoły usytuowana jest na osiedlu Teofilów Wielkopolska przy ul. Rojnej 58c. Od 2020 r. uchwałą NR XXIV/822/20 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 15 kwietnia 2020 r. szkoła otrzymała do prowadzenia zajęć drugą lokalizację, która mieści się  w budynku przy ul. Rojnej 33 w Łodzi.

Szkoła   usytuowana jest w bardzo pięknym miejscu, wśród zieleni, z dala od ruchliwych ulic. Posiadamy nowoczesne, kolorowe sale dydaktyczne wyposażone w odpowiednie pomoce i sprzęt multimedialny, bibliotekę wraz z czytelnią, nowoczesną pracownię komputerową, pełnowymiarową salę gimnastyczną, salę gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.  Dysponujemy dużym, ogrodzonym terenem z wielofunkcyjnym boiskiem do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, z bieżnią i siłownią oraz placem zabaw. W szkole funkcjonuje świetlica, w której organizowane są zajęcia ciekawe opiekuńczo-wychowawcze. Chętnym uczniom zapewniamy smaczne domowe obiady.

Stawiamy na wspieranie rozwoju ucznia i wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych, logopedycznych i terapeutycznych. Dbamy, aby wychowankowie mogli rozwijać swoje zainteresowania.  Na co dzień uczniowie mogą korzystać  z bogatej, bezpłatnej  oferty zajęć pozalekcyjnych: sportowych, muzycznych, plastycznych i kół przedmiotowych. Oferujemy również  zajęcia odpłatne: naukę języków obcych, basen, tenis, judo, karate, naukę gry na gitarze oraz zajęcia taneczne i ceramiczne oraz robotykę. Uczniom stawiamy wysokie wymagania edukacyjne.  Nasi uczniowie zostają finalistami i laureatami konkursów przedmiotowych, artystycznych oraz zawodów sportowych różnych szczebli.

Jesteśmy szkołą przyjazną uczniom. W szkole pracuje życzliwa,  wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która podczas pracy z uczniem stosuje nowatorskie, innowacyjne metody i formy nauczania.

Nasza szkoła aktywnie włącza się w działania, które wspierają rozwój dzieci. Realizujemy liczne projekty i programy edukacyjne. Organizujemy imprezy i spotkania dla dzieci i rodziców. Na bieżąco współpracujemy z instytucjami kulturalnymi i naukowymi.

Uchwała Nr VIII/272/19 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 10 kwietnia 2019 r. w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych na obszarze Miasta Łodzi oraz określenia granic ich obwodów